Description
c/w WAGO Terminals IP66/67
Need help? Call us on: 01274 547260
c/w WAGO Terminals IP66/67
| Product | Box |
|---|---|
| Type | Adaptable |
| Qualifier | Circular |
| Description | Flame-retardant and halogen-free weather-proof resistant to ultraviolet shatter proof impact-resistant |
| Ingress Protection | IP66 |
| Cross Section Cable | 4mm2 mm2 |
| Rated Operational Voltage | 400 V |
| Cable Outlet | 4x M20 threaded membrane |
| Mounting | Surface |
| c/w Door/Lid | Y |
| Number of Doors/Lids | 1 |
| Door/Lid Type | Plain |
| Material | Polypropylene PP |
| Colour | Black |
| Width | 82 mm |
| Depth | 57 mm |
| Operating Temperature Range | -30-100 Degrees C |
| CE Approved | Y |
| Standards | DIN EN 60670-1:2014 (EN 60670-1:2005 + Cor.:2007 + Cor.:2010 + A1:2013) DIN EN 60670-22:2007 (EN 60670-22:2006) |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.