Additional information
| Product | Door Release |
|---|---|
| Type | Door Holder |
| Qualifier | 200N holding force Zero Residual Force Approved to EN 1155 |
| Rated Supply Voltage | 240 V |
| Power Supply Mains | 240 V |
| c/w Batteries | N |
| BiWire | N |
| Addressable | N |
| Ingress Protection | IP51 |
| Material | ABS |
| Length | 87 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 46 mm |
| Maximum Operating Humidity | 0 % |
| CE Approved | N |
| Standards | BS EN 1155 |
| Warranty | 3 Years |
| Unit Weight | 0.36 kg |










Reviews
There are no reviews yet.