Description
Double Ended Linear Energy Saving
Need help? Call us on: 01274 547260
Double Ended Linear Energy Saving
| Product | Lamp |
|---|---|
| Type | Tungsten Halogen |
| Lamp Shape | Double Ended Tubular |
| Lamp Base | R7s |
| Equivalent Wattage | 300 W |
| Type of glass/cover | Clear |
| Dimmable | Y |
| Wattage | 230 W |
| Colour | Transparent |
| Integral Ballast | N |
| Integral LED Driver | N |
| Diameter (mm) | 12 mm |
| Length | 117 mm |
| Average Lifespan | 2000 Hours |
| Colour Temperature | 2700 K |
| Light Output | 4650 Lm |
| Colour Rendering Index | ?100 |
| Voltage | 240 V |
| Luminous Efficiency | 20 Lm/W |
| Energy Efficiency Class | C |
| Unit Weight | 0.009 kg |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.