Additional information
| Product | Luminaire |
|---|---|
| Type | Floodlight |
| Qualifier | 4000 |
| Lamp Type | LED Fixed |
| Fire Rated | N |
| Dimmable | N |
| Corrosion Resistant | N |
| Vandal Resistant | N |
| Microwave Sensor Included | N |
| Photocell Included | N |
| PIR Included | N |
| LED Driver Included? | N |
| Wattage | 50 W |
| Ingress Protection | IP65 |
| Emergency | N |
| Width | 186 mm |
| Height | 236 mm |
| Depth | 57 mm |
| Beam Angle | 110 Degrees |
| Average Lifespan | 50000 Hours |
| Colour Temperature | 4000 K |
| Light Output | |4000 Lm |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Luminous Intensity | 1518 Cd |
| Voltage | 110/240 V |
| Luminous Efficiency | 80 Lm/W |
| UKCA Approved | Y |
| Warranty | 5 Years |










Reviews
There are no reviews yet.