Description
-10 to 40DegC 15-95% Humidity
Need help? Call us on: 01274 547260
-10 to 40DegC 15-95% Humidity
| Product | Sensor |
|---|---|
| Type | Environment |
| Wiring Method | Battery Operated |
| Mounting | Wall/Ceiling |
| Output Frequency (MHz) | 868.2 MHz |
| Ingress Protection | IP20 |
| Material | Plastic |
| Colour | White |
| Height | 70 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 34 mm |
| Minimum Temperature Range | -10 Degrees C |
| Maximum Temperature Range | 40 Degrees C |
| Minimum Humidity | 15 % |
| Maximum Humidity | 95 % |
| Standards | EN 300 220-1 EN 300 220-2 EN 301 489-1 EN 301 489-3 & EN 62368-1 |
| Warranty | 5 Years |
| Unit Weight | 0.081 kg |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.